טקס חתונה הינדי

טקס חתונה הינדי

מאי 13, 2022 0 By admin

לאחרונה הוזמנתי להשתתף בטקס חתונה הינדי. שמעולם לא חוויתי חתונה לא נוצרית, התרגשתי מהאירוע. על פני השטח, זה היה שונה מאוד מחתונות אחרות שהשתתפתי בהן, אבל ההתמקדות באחדות ואהבה היא אוניברסלית בכל תרבויות רבות, אני חושב. אני רוצה לחלוק את החוויה שלי.

הטקס התחיל בבוקר כשהחתן והכלה נפרדו. משפחתה וחבריה של הכלה התאספו באזור אחד, בזמן שהובילו אותנו החוצה עם החתן ומשפחתו וחבריו. קשת יפה ומעוטרת נבנתה מול דלת צדדית למלון. כולנו התאספנו סביבו כשהחתן לקח חלק בטקסים שהכינו אותו לטקס. הטקסים כללו כמה מבני משפחתה של הכלה וכן את הכומר ההינדי.

לאחר השלמת הטקסים, הלכנו כולנו דרך הקשת אל המלון. באופן אישי, החלק הזה נראה לי נוגע ללב במיוחד, שכן משפחתו וחבריו של החתן השתתפו בטקס ולא רק התבוננו.

לאחר מכן, נכנסנו לאולם האירועים בו יתקיים הטקס המרכזי. ישבנו בשורות מול במה גדולה שהייתה מקושטת יפה, וקיבלנו תוכניות כדי שנוכל לעקוב אחרי הטקס. כל אחד יכול להיות שונה, אז הטקס הזה אינו דוגמה לכל הטקסים, אבל הוא נותן לך מושג איך אחד יכול להיות.

טקס החתונה ההינדי

טקס החתונה ההינדי הוא טקס ארוך ומשוכלל, כאשר כל צעד מושרש במסורת הוודית, מסמל היבטים שונים של החיים שיבואו לאחר החתונה. המנדאפ – חופה או שלב נישואים – מעוטר בפרחים ועם אש כעד, מתחיל טקס החתונה ההינדי.

ואר אגמן (הגעת החתן)

החתן מגיע לחתונה עם משפחתו וכולם מתקבלים על ידי משפחת הכלה. לאחר מכן אמה של הכלה עורכת טקס קבלת פנים ומובילה את החתן למנדאפ.

Ganesh Pooja (מסגד לורד Ganesh)

טקס החתונה מתחיל בתפילה לורד גאנש. לורד גאנש מעריצים אותו כדי שיוכל להסיר את כל המכשולים, לברך את החתן והכלה.

קאינה אגמן (הגעתה של הכלה)

הכלה מלווה במורד המעבר אל המנדאפ על ידי דודיה מצד אמה עם הגעתה. אביה של הכלה לוקח את ידה ומוביל אותה אל הטירוף. החתן והכלה מופרדים על ידי ה-antarpat (וילון), המוריד ברגע שהמהרג' (הכומר) קורא לתפילה עבור בני הזוג.

Kanya Daan & Hastamilap (מחלקים את הכלה)

בדת ההינדית, ה-Kanya Dann נחשב להצעה המשמעותית ביותר שהורי הכלה מציעים. הקניה דאן מסמלת את הכלה בדמות האלה לקסמי והחתן בתור לורד נאראיאנה. כאן מציגה משפחת הכלה את פעולת הנתינה.

ג'אימאלה (החלפת זרים)

בשלב זה, החתן והכלה מחליפים זרי פרחים טריים, המסמלים קבלת אחד את השני ומתחייבים בכבוד זה לזה כשותפים לחיים.

Mangalpheras (מעגל האש הקדושה)

במהלך המנגלפרה, בני הזוג מקיפים את האש הקדושה ארבע פעמים כשצעיפי החתונה שלהם קשורים זה לזה. גם אחיה של הכלה נקראים להשתתף בטקס. ארבעת המעגלים מסמלים את ארבע המטרות האנושיות הבסיסיות של דהרמה, ארתה, קארמה ומוקה.

דהרמה – דת ואתיקה

ארתה – עושר ושגשוג

קארמה – אהבה, פוריות ומשפחה

מוקשה – שחרור וגאולה רוחנית

ספטפאדי (שבעה נדרים)

החתן והכלה מבקשים ברכה מאלוהים כשהם נודרים שבעה נדרים קדושים ביחד:

1. נכבד אחד את השני.

2. נדאג אחד לשני.

3. נהיה סבלניים אחד לשני.

4. נהיה כנים ונאמנים אחד לשני.

5. נהיה ביחד בצער ובאושר.

6. נטייל במסע החיים הזה באהבה והרמוניה.

7. נשמור על משפחתנו מאושרת, בריאה וחזקה.

קנסאר בהאקשן (ארוחה ראשונה ביחד)

קנסאר בהאקשן היא הארוחה הראשונה של בני הזוג ביחד. החתן והכלה מציעים את קנסאר זה לזה כדי לסמל את האיחוד ביניהם. קנסאר הוא מתוק העשוי מחיטה כתושה, סוכר וגהי.

מנגל סוטרה, סינדור (שרשרת קדושה)

המנגל סוטרה היא שרשרת קדושה עשויה מחרוזים שחורים שהחתן קושר על צוואר הכלה. זה מסמל את נישואיהם. לאחר מכן, החתן מורח סינדור במרכז השיער של הכלה כהבטחה להגשים כל משאלת לב.

Akhand Saubhagyavati (ברכות)

נשים נשואות ממשפחת הכלה וממשפחת החתן באות ומברכות את הכלה בלחש באוזנה "Akhand Saubhagyavati" שפירושו "בהצלחה, שגשוג וחיים ארוכים ומאושרים".

אשריבאד (ברכה ראשונה כבעל ואישה)

החתונה הסתיימה כעת והמהרג', יחד עם הורים וזקני משפחות החתן והכלה, מברכים לחיי נישואים ארוכים ומאושרים. החתן והכלה מתכופפים כדי לגעת ברגליהם של המהרג' וזקני משפחתם כפולחן צורה המוכר בטקס ההינדי.

וידאי (פרידה מהכלה)

הווידאי הוא אחד החלקים הרגשיים ביותר בטקס. כעת, כשהחתן והכלה נשואים, היא נפרדת ממשפחתה. היא זורקת אגרוף אורז מאחורי כתפה ומאחלת לבית ילדותה אושר ושגשוג.

מה שהכי בולט לי בטקס הוא שבמהלך כל השלבים לעיל, האווירה של הטקס נשארה קלילה ושמחה. הכומר ההינדי התלוצץ וצחק במהלך כמה מהצעדים, בעוד בני משפחה וחברים צחקו ומחאו כפיים. בעוד שהייתה תחושה ברורה של יראת כבוד וקדושה, כולם חייכו גם הם. זה היה גם אירוע משמח מאוד.

אני מאוד שמח שניצלתי את ההזדמנות להשתתף באירוע הזה וללמוד על הטקס הקדוש של תרבות אחרת. מצאתי שזה מאוד מזמין למי שאינם הינדים, ושמחתי לקחת חלק בטקס.Source by Tonia Jordan